Skuteczne metody wybielania zębów

wpis w: Bez kategorii | 0

Mało kto posiada nieskazitelnie białe zęby. Palenie papierosów, a także picie kawy lub herbaty powoduje przebarwienia, z którymi podstawowa higiena jamy ustnej często nie daje sobie rady. Jednocześnie piękny, zadbany uśmiech jest bardzo pomocny w kontaktach biznesowych i towarzyskich. Dla własnego komfortu coraz więcej ludzi decyduje się więc na wybielanie zębów. Żele, nakładki czy może piekielnie skuteczny laser? Poznaj domowe i gabinetowe sposoby na idealnie białe zęby!

Precz z kamieniem i przebarwieniami!

Zęby nigdy nie żółkną z dnia na dzień. Nieestetyczne przebarwienia są wynikiem niezdrowego stylu życia, a często także niedostatecznej higieny. Oprócz papierosów, kawy i herbaty za głównych winowajców uznaje się czerwone wino oraz antybiotyki, szczególnie tetracykliny. Nie pomaga także niedokładne i pospieszne mycie zębów po jedzeniu. Zaniechanie koniecznej staranności prowadzi do odkładania się płytki nazębnej. Z czasem płytka twardnieje i dochodzi do powstawania kamienia. Zęby nie tylko zmieniają kolor na żółty, ale i zyskują mało atrakcyjne, ciemniejsze obwódki w okolicy dziąseł. Z takimi zmianami nie da się już walczyć samodzielnie w domowym zaciszu. Przed rozwinięciem codziennego rytuału higieny jamy ustnej należy udać się do dentysty na specjalistyczne usunięcie kamienia lub/i piaskowanie zębów.

Wybielanie zębów metodami domowymi

Domowe rozjaśnianie zębów trwa wprawdzie aż kilka tygodni, ale efekty swoich starań możemy podziwiać przez 3 do 6 miesięcy. Metody te sprawdzą się jednak wyłącznie w niekrytycznych przypadkach. Jeśli będziemy wierni zaleceniom z ulotki oczywiście doczekamy się rezultatów, ale różnice nie będą tak efektowne, jak w przypadku wizyty w gabinecie. Możemy liczyć na zauważalne rozjaśnienie uśmiechu, ale na usunięcie większych przebarwień już niekoniecznie. Do najpopularniejszych domowych metod wybielania zębów należą:

– pasty wybielające – do stosowania dwa razy dziennie po posiłku. Warto używać ich naprzemiennie ze zwykłymi pastami, a w kryzysowych sytuacjach zastępować je gumami wybielającymi.

– wybielacz w sztyfcie – do używania na noc. Wystarczy pomalować sztyftem zęby po ich umyciu. Po dwóch tygodniach będą wyraźnie bielsze.

– przezroczyste paski – przykleja się je na dolnych i górnych zębach na około pół godziny. Kuracja może trwać maksymalnie dwa tygodnie i warto ją powtarzać co około 6 miesięcy. Efekty są widoczne już po kilku dniach.

– nakładki-szyny – przeznaczone do wciskania na zęby i zagryzania, dzięki czemu może zadziałać zawarta w nich substancja wybielająca. Kuracja trwa najczęściej 5 dni, a pojedynczy domowy zabieg około 20-30 minut

Zalety i wady metod domowych

+ Wśród niezaprzeczalnych zalet powyższych metod warto wymienić możliwość lepszego rozplanowania czasu. Pacjent nie musi zgłaszać się za każdym razem do gabinetu – przeprowadza wybielanie w dogodnych dla siebie godzinach. Cały proces jest rozłożony w czasie, a więc przebiega bezpiecznie. Metody domowe są tańsze, a same produkty często mogą być używane wielokrotnie. Mało widoczne nakładki można stosować nawet podczas pracy. Ponadto w domu nie trzeba używać koferdamu, co jest szczególnie wartościową informacją dla osób uczulonych na lateks.

– Niestety sposobom domowym nie brakuje także wad. Przede wszystkim samodzielne wybielanie zębów wymaga od pacjenta systematyczności i pamiętania o regularnym stosowaniu wybranej metody. Nakładki mogą wywołać niepożądane efekty uboczne, np. niewyraźną wymowę, zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych (zwłaszcza po stosowaniu nocą) oraz przejściową nadwrażliwość szyjek zębów. Połknięcie preparatu wiąże się z ryzykiem podrażnienia układu pokarmowego. Ponadto metody domowe trwają dużo dłużej, niż te przeprowadzane w gabinecie, a jednocześnie nie można się dzięki nim pozbyć wszystkich przebarwień.

Wybielanie zębów metodami gabinetowymi

wybielanie laserem – najdroższa jednorazowa metoda, która kosztuje od 800 do 2000 zł. Stomatolog nakłada na zęby substancję wybielającą i naświetla ją laserem.
nakładki z żelem – jest to metoda wieloetapowa. Najpierw lekarz robi wycisk szczęki. Po przygotowaniu indywidualnie dopasowanych nakładek możemy zabrać je do domu i stosować według zaleceń (ze specjalnym żelem) 2-3 razy dziennie lub na noc. Podczas kolejnej wizyty lekarz ocenia efekt. Całość trwa dwa tygodnie i kosztuje od 500 do 1200 zł w zależności od typu preparatu.
wybielanie martwych zębów – leczone kanałowo zęby mają to do siebie, że z czasem robią się coraz ciemniejsze. Ich wybielanie musi być poprzedzone otwarciem zęba, sprawdzeniem jego stanu i uszczelnieniem korzeni. Do wnętrza zęba wprowadzany jest preparat uszczelniający oraz środek wybielający, a na to wszystko nakłada się opatrunek. Pierwsza kontrola odbywa się po tygodniu. Dopiero wtedy, kiedy stomatolog stwierdzi, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i że nie potrzeba dalszego rozjaśniania, ząb zostaje zaplombowany. Jedna próba wybielania kosztuje od 30 do 50 zł.
wybielanie przy użyciu specjalnej lampy – lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta specjalną żywicą w piance, a później nakłada na każdy ząb preparat wybielający i naświetla go lampą polimeryzacyjną. Pojedynczy zabieg kosztuje od 1000 do 2500 zł i trwa od 20 minut do 80 minut, przy czym należy go powtarzać.

Zalety i wady wybielania gabinetowego

+ Z pewnością wybielanie w gabinecie daje szybsze i wyraźniejsze efekty. Same zabiegi są krótsze i nie grożą powikłaniami w rodzaju zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych czy układu pokarmowego. Lekarz dentysta dba o ochronę tkanek miękkich przed podrażnieniami i o usunięcie niemal wszystkich typów przebarwień. Ponadto efekty utrzymują się znacznie dłużej niż w przypadku samodzielnego wybielania zębów.

– Ewentualne wady? Przede wszystkim cena. Koszty specjalistycznych zabiegów są zdecydowanie wyższe. Ponadto pacjent jest zmuszony do rezerwowania terminów wizyt i do fatygowania się do gabinetu. Tak jak w przypadku każdego zabiegu możliwe jest wystąpienie efektów ubocznych, w tym zapaleń miazgi, zmiany struktury szkliwa, przyszyjkowej resorpcji dziąseł czy uszkodzeń tkanek korzenia. Są to jednak zdecydowanie nieliczne wyjątki. Nie zmienia to faktu, że warto zaufać wykwalifikowanemu specjaliście – z pewnością stomatolog wie, co robi i zadba o nasze zęby najlepiej, jak to tylko możliwe.