Wszystko, co musisz wiedzieć na temat ortodoncji

aparat stałyWady zgryzu przestały być tematem tabu, a aparat ortodontyczny wstydliwym gadżetem. Przeciwnie. Nowoczesne aparaty na zęby potrafią zdziałać cuda i spełnić marzenia o hollywoodzkim uśmiechu. Dlatego są chętnie noszone także przez znanych i lubianych. Krzywe zęby odbierają ci radość życia? Uważasz, że jest już za późno na poprawę zgryzu? Obawiasz się wizyty u ortodonty? Przeczytaj nasz poradnik!

Co to jest ortodoncja?

ortodoncjaOrtodoncja jest to dziedzina stomatologii ukierunkowana na leczenie wad zgryzu oraz korygowanie nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Wspomniana domena zajmuje się również kształtowaniem proporcji rysów twarzy. W tym celu wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki i nauki (np. technik implantologii ortodontycznej czy CAD-CAM). Wady zgryzu bywają przyczyną problemów z prawidłową wymową, a niekiedy powodują bóle głowy, pleców i szyi. Co więcej, krzywe i stłoczone zęby są bardziej narażone na próchnicę, przyspieszone ścieranie oraz choroby przyzębia. Z kolei ściśnięte zęby powodują zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego. Z tego powodu Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca wizyty kontrolne dzieciom w wieku 2-3 lat. Pierwsza konsultacja powinna odbyć się nie później niż w wieku 7 lat.

Kiedy wybrać się do ortodonty?

dzieci u ortodontyWspółczesna ortodoncja jest doskonale rozwinięta, dlatego leczenie może być rozpoczęte u każdego pacjenta bez względu na wiek. Do specjalisty najczęściej trafiają dzieci i młodzież. Powód? Większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia. Wynikają one z rozmaitych przyczyn, np. z oddychania przez usta, ssania palca, obgryzania ołówka, obgryzania paznokci. Jeśli rozwój dziecka przebiega prawidłowo najlepiej zgłosić się do ortodonty, gdy wyżynają się stałe zęby, czyli w 6. roku życia. Lekarz oceni rodzaj wady, po czym zadecyduje, kiedy rozpocząć korekcję. Opcjonalnie wyznaczy termin kolejnej wizyty za rok lub dwa. U najmłodszych (do 12. roku życia) ortodoncja koncentruje się na wyrównaniu proporcji szczęk. Natomiast wyrównywanie i prostowanie zębów rozpoczyna się zazwyczaj, gdy dziecko ma wszystkie zęby stałe.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome, stałe i aparaty nakładkowe takie jak np. Clear Aligner czy Invisalign. Wybór optymalnego typu zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta i kategorii wady zgryzu. Podczas pierwszej wizyty lekarz omawia przebieg leczenia, po czym dobiera optymalny model aparatu ortodontycznego.

Clear Aligner – aparaty ortodontyczne wykonywanie przy zastosowaniu tzw technik set up. Polegają na tym że przy zastosowaniu zaawansowanej techniki cyfrowej przygotowuje się dla pacjenta, na podstawie modeli jakie powstaję po pobraniu wycisku, bardzo cienkie przezroczyste i niewidoczne w ustach nakładki które poprzez nacisk na poszczególne zęby zmieniają ich pozycję w szczęce. Metoda ta jest najnowszą i najszybszą stosowaną w nowoczesnej ortodoncji, bardzo wygodna i najmniej inwazyjna.

Aparat stały

aparat stałyStosowany na zębach stałych, a więc u młodzieży i dorosłych. Składa się z rozmaitych elementów (zamków, pierścieni) zakładanych przez ortodontę i tylko przez niego demontowanych. Za pomocą aparatu stałego możliwe jest zarówno leczenie poważnej wady zgryzu jak i wykonanie drobnych poprawek estetycznych. W zależności od potrzeb pacjenta ortodoncja oferuje następujące aparaty stałe:
- aparat metalowy – najpopularniejsza wersja stałego aparatu ortodontycznego,
- aparat estetyczny (kosmetyczny) – droższa wersja tradycyjnego aparatu stałego, która charakteryzuje się zbliżonymi do koloru zębów zamkami z porcelany lub zamkami przezroczystymi.
- aparat lingwalny – szczególny rodzaj aparatu stałego montowany wewnątrz jamy ustnej – na zębach od strony języka/podniebienia.


Aparat ruchomy

aparat ruchomyDedykowany pacjentom z mieszanym uzębieniem, czyli dla dzieci w wieku 4-12 lat. Zadaniem aparatu jest stymulacja wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku. Aparat ruchomy można zdejmować samodzielnie o każdej porze dnia i nocy, przy czym należy stosować się do zaleceń lekarza i nosić aparat określoną ilość godzin w ciągu doby. Ponieważ za pomocą tej metody nie da się całkowicie skorygować poważnych wad zgryzu, aparaty ruchome traktowane są jako leczenie wstępne przed założeniem aparatu stałego.
Warto wiedzieć, że wczesne noszenie aparatu ruchomego zapobiega rozwojowi poważnych wad zgryzu w przyszłości. Na tym jednak nie koniec. Wczesne leczenie wspomnianym aparatem wspomaga rozwój łuków zębowych, co pomaga uniknąć leczenia (w okresie stałego uzębienia), za pomocą ekstrakcji. Badania wykazały, że aparaty ruchome zmniejszają wady czynnościowe i szkieletowe w okresie wzrostu małego pacjenta.

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznymKażda osoba z aparatem ortodontycznym powinna zdawać sobie sprawę z konieczności dokładnego szczotkowania powierzchni zębów, również tych zakrytych aparatem. U pacjentów z aparatami stałymi zwykła szczoteczka już nie wystarczy. W trosce o zęby warto zakupić szczoteczkę międzyzębową – dociera ona do trudno dostępnych miejsc, opcjonalnie irygator. Jest to poręczne urządzenie ułatwiające usuwanie resztek jedzenia oraz kamienia nazębnego. Z pomocą wymienionych akcesoriów bez problemu uchronisz zęby przed próchnicą. Jeśli preferujesz szczoteczkę manualną, wybieraj modele przeznaczone do czyszczenia zębów z aparatem stałym. W twoim posiadaniu powinny znaleźć się dwa egzemplarze. Pierwsza to prosto ścięta ze specjalną wnęką – umożliwia czyszczenie zamków. Druga wąska o spiczastym zakończeniu ułatwia czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
W trakcie noszenia aparatu dobrze jest nieco zmodernizować dietę. Zwracaj uwagę, czy składniki posiłku nie uszkodzą i nie oblepią zamków aparatu. Na liście produktów zakazanych znajdują się gumy do żucia, kostki lodu, orzechy, chipsy, toffi, krówki.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria