Szyna relaksacyjna – metoda leczenia m.in. bruksizmu

zgrzytanie zębamiZgrzytasz zębami? To poważny problem! Nieleczony bruksizm może prowadzić do dokuczliwych migren, problemów z kręgosłupem, a nawet do utraty uzębienia. Niegdyś lekceważony, dziś uznaje się go za poważną chorobę psychosomatyczną. Żeby go pokonać, konieczne jest wdrożenie wielopłaszczyznowego leczenia. Dowiedz się, na czym polega bruksizm i poznaj zbawienne działanie szyny relaksacyjnej.

Czym właściwie jest bruksizm?

Najprościej rzecz ujmując, bruksizm to podświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Mogłoby się wydawać, że problem należy do tych marginalnych, tymczasem szacuje się, że cierpi na niego 11-21% Europejczyków. Według innych, jeszcze bardziej alarmujących statystyk, na bruksizm miałoby chorować aż 7 na 10 osób. Jeśli chodzi o wykryte tendencje, najwięcej chorych odnotowuje się w nowoczesnych krajach. Dolegliwości dotykają najczęściej młode kobiety, a dość znaczącym czynnikiem okazuje się także samotność pacjenta. Jak pokazują wyniki przeprowadzonych ankiet, osoby samotne zgrzytają zębami dwa razy częściej niż te, które mieszkają z partnerem. Posiadanie partnera wiąże się jednocześnie z szybszym rozpoczęciem leczenia – dzielący łóżko z chorym słyszy zgrzytanie i namawia chorego na konieczną wizytę u specjalisty.

Dlaczego bruksizm jest tak niebezpieczny? Na powierzchniach żujących zębów wytwarzane są siły dziesięciokrotnie większe niż podczas zwykłego żucia czy gryzienia. Jeśli nie nastąpi żadna reakcja, doprowadzi to do uszkodzeń stawów skroniowo-żuchwowych oraz samego zgryzu, a w efekcie do zrujnowania tkanki dziąseł i otaczającej zgrzytające zęby kości. Ucierpią także nasze oczy, uszy czy stawy skroniowo-żuchwowe. Mimo to problem wciąż jest bagatelizowany, a do lekarza udaje się zaledwie 20% zgrzytających.

Bruksizm – przyczyny i objawy

przyczyny bruksizmuNajistotniejszym i dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie bruksizmu uznaje się stres. Pozostałe przyczyny są zarówno ogólnoustrojowe, jak i miejscowe – dość wymienić żucie jednostronne, długotrwałe żucie gumy, braki zębowe i nieprawidłowe kontakty na zębach lub wypełnieniach. Same objawy są często niezauważalne, a choroba – diagnozowana dopiero po pojawieniu się nieustępującego, tępego, promieniującego bólu. Jednocześnie może on być mylony z innymi dolegliwościami – bóle okolicy przyusznej wiąże się automatycznie z chorobami uszu, a skroni – z zatokami. Często chorzy utrzymują, że bolą ich wybrane lub wszystkie zęby i wypełnienia. Oprócz tego występują także starcia powierzchni zębów, ich rozchwianie i nadwrażliwość, bóle mięśni twarzy, stawu skroniowo-żuchwowego, głowy, pleców czy karku. Jak z tym wszystkim ma sobie poradzić szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna – zastosowanie i sposób wytwarzania

szyna relaksacyjnaJeśli pacjent zgrzyta zębami z powodu wady zgryzu, często wystarczający okazuje się aparat ortodontyczny. Jeszcze sprawniej przebiega ujarzmiane źle założonych plomb, protez czy koronek. Niestety u 80% odwiedzających stomatologa przyczyną choroby jest stres, a żeby pokonać bruksizm, najlepiej byłoby go wyeliminować. Oczywiście pozbycie się nerwów z dnia na dzień nie wchodzi tutaj w grę. Jednym z etapów leczenia zgrzytania zębów jest właśnie nałożenie szyny relaksacyjnej, czyli specjalnie zaprojektowanej, przezroczystej nakładki. Stosuje się ją – także profilaktycznie - głównie u bruksistów i u osób z tak zwanym zgryzem zaciskowym. Generalnie ma ona pomagać pacjentom z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym.

Szyna relaksacyjna musi być twarda i wykonywana jest z silikonu lub z akrylu specjalnie z myślą o danym pacjencie. Żeby lekarz mógł przygotować taką szynę w sposób indywidualny, sporządza wcześniej wycisk zębów górnych i dolnych, analogicznie do sposobu, w jaki pobiera się wymiary na protezę lub aparat ortodontyczny. W aptekach i w internecie można zakupić także szyny uniwersalne. Ich ceny wahają się w okolicach 100 zł, podczas gdy szyny wykonywane na zamówienie kosztują od 300 do 700 zł. Stomatolodzy ostrzegają, że szyny uniwersalne mogą jedynie pacjentowi zaszkodzić. Każdy przypadek jest inny i wymaga pobrania od pacjenta indywidualnych wartości na podstawie których szyna zostanie przygotowana. Inne rozwiązania z reguły prowadzą do pogłębienia problemów.


Działanie szyny relaksacyjnej

działanie szyny relaksacyjnejSzyna relaksacyjna pomaga w redukcji aktywności oraz napięcia mięśni podczas nocnego zgrzytania zębami. Ograniczenie intensywnych skurczów zmniejsza intensywność zaciskania szczęki oraz prowadzi do zanikania bolesnych objawów. Jednocześnie szyna relaksacyjna prowadzi do rozluźnienia stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żwaczy. Oprócz relaksu zapewnia także ochronę zębów przed ich mechanicznym ścieraniem. Co bardzo istotne, szyna działa jedynie objawowo, a nie przyczynowo. Nakładka zapobiega konsekwencjom zgrzytania zębami, ale nie leczy samych przyczyn wystąpienia bruksizmu. Dlatego stomatolodzy zachęcają do zintensyfikowania działań także na innych polach, w tym do powstrzymania się od żucia gumy oraz od picia kawy i mocnej herbaty. Zaleca się, żeby zastąpić je melisą, zapisać się na jogę, medytację lub tai chi oraz przyjmować leki na rozluźnienie mięśni. Wszystko to ma pomóc pacjentom w zredukowaniu stresu. W najtrudniejszych przypadkach warto skonsultować się z psychologiem lub z psychiatrą. 

Jak długo należy nosić szynę relaksacyjną?

leczenie bruksizmuSzynę relaksacyjną zakłada się na noc, choć można ją nosić także w ciągu dnia. Żeby zaobserwować efekty konieczne jest noszenie jej każdej nocy przez okres minimum sześciu tygodni. Jest to jednak wartość uśredniona, a w rzeczywistości czas trwania leczenia pozostaje kwestią indywidualną. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę zaledwie po jednej nocy, a inni dopiero po miesiącu. Najczęściej po kilku dniach obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Dopóki jednak pacjent nie zdobędzie sposobu na rozładowywanie emocji i na radzenie sobie ze stresem, dopóty szyna prawdopodobnie będzie mu potrzebna. Pełne wyleczenie z podświadomego nawyku zaciskania zębów w najtrudniejszych przypadkach może zająć nawet kilka lat. Co istotne, przy tak długim leczeniu bruksizmu należy regularnie wymieniać szyny relaksacyjne. Przynajmniej raz na pół roku należy skonsultować się ze stomatologiem, ponieważ istnieje spore ryzyko, że szyna jest już w zużyta i nie spełnia należycie swojej funkcji.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria