ABC stomatologii zachowawczej

stomatologia zachowawczaPiękne, białe zęby dodają uroku i pewności siebie. Sprawiają, że jesteśmy korzystniej postrzegani przez otoczenie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Doświadczony specjalista oceni stan uzębienia i dobierze optymalną metodę leczenia z zakresu zabiegów stomatologii zachowawczej. Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? Jakie materiały stosowane są do wypełnień zębów?

Co to jest próchnica?

próchnicaZanim przystąpimy do omawiania zagadnień z zakresu stomatologii zachowawczej, odświeżymy informacje na temat kluczowego wroga zdrowych i pięknych zębów — próchnicy.
Próchnica jest schorzeniem infekcyjnym. Uściślając jest to proces patologiczny spowodowany czynnikami zewnątrz-pochodnymi, czyli oddziaływaniem bakterii na węglowodany wprowadzane do organizmu wraz z pożywieniem. W początkowej fazie zmiany na zębach nie są klinicznie dostrzegalne. Dopiero w miarę postępu choroby pojawiają się plamy próchnicowe, a nieco później dochodzi do ubytku twardych tkanek zęba. Nieleczona próchnica jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów. Na tym jednak nie koniec. Nie tylko zęby są ofiarą tego schorzenia. Jeśli bakterie próchniczne przenikną do krwiobiegu, mogą wywołać infekcję narządów, np. oczu, nerek i serca. A to z kolei stwarza poważne zagrożenie zawału serca, miażdżycy, zapalenia płuc czy udaru mózgu. U kobiety w ciąży próchnica może powodować niską masę urodzeniową dziecka, a niekiedy przedwczesny poród. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, na którą składa się zdrowa dieta, higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne u stomatologa (wczesne leczenie ubytków, usuwanie kamienia nazębnego). Pamiętajmy, że każdy problem da się rozwiązać szybko i sprawnie, pod warunkiem, że zostanie on zdiagnozowany we właściwym czasie.

Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje?

lekarz stomatologStomatologia zachowawcza skoncentrowana jest na technikach utrzymania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Podstawowym zadaniem tej dziedziny stomatologii jest leczenie nieestetycznych zmian próchnicowego pochodzenia, profilaktyka próchnicy oraz odbudowa tkanek zęba materiałami światłoutwardzalnymi. Obszerny dział stomatologii zachowawczej stanowi endodoncja, czyli leczenie kanałowe.

Leczenie ubytków przebiega w komfortowych warunkach i jest bezbolesne. Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości i nowoczesnych urządzeń takich jak mikroskopy czy diagnostyka cyfrowa, wypełnienia zębów są wysoce estetyczne i niemal niewidoczne. Nowoczesne plomby charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczną, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie wypełnienia do koloru zęba pacjenta. Często naśladują one naturalne tkanki zęba, dlatego są niezauważalne w świetle ultrafioletowym (dyskotekowym).

Stomatologia zachowawcza – materiały do wypełniania zębów

Wypełnienia stosowane w stomatologii zachowawczej mają na celu odtworzenie lub rekonstrukcję twarde tkanki zęba. Zanim jednak stomatolog przejdzie do naprawy zęba, musi usunąć z tkanki infekcję próchniczą, dokładnie oczyścić ubytek, a następnie starannie go wypełnić. W tym celu stosuje się metodę pośrednią – uszkodzony ząb wypełniany jest inlayem (onlayem, overlayem), albo metodą bezpośrednią. Asortyment przeznaczony do wypełniania zębów jest spory. Chociaż poszczególne materiały różnią się między sobą właściwościami chemicznymi, fizycznymi, trwałości, ceną, łatwością użycia, wszystkie pozostają bezpieczne i dla pacjenta i dla lekarza.

Materiały użytkowane w stomatologii zachowawczej:

wypełnienia zębów model- Amalgamaty (jedyne plomby refundowane przez NFZ) - jest to połączenie rtęci ze stopami innych metali (miedzi, kadmu, cyny, srebra). Wypełnienia amalgamatowe do niedawna cieszyły się sporym zainteresowaniem, jednak z racji nieestetycznego wyglądu, znajdują zastosowanie już tylko jako plomby w zębach trzonowych. Amalgamaty nie mają pochlebnych opinii. Co jakiś czas pojawiają się informacje na temat ich toksyczności. Badania przeprowadzone pod tym kątem wykazały, że organizm ludzki przyjmuje znacznie większe ilości rtęci wraz z pokarmem, w związku z czym plomby amalgamatowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

- Kompozyty – żywice kompozytowe to materiały, które są chemoutwardzalne (swoją twardość uzyskują po zmieszaniu dwóch składników) lub światłoutwardzalne - światłem o odpowiedniej długości fali. Ponieważ ich kolorystyka jest optymalnie dopasowana do odcienia zębów pacjenta, ten rodzaj materiału stosowany jest w leczeniu wszelkich ubytków w zębach. Nowoczesne nanokompozyty światłoutwardzalne skutecznie wypierają inne materiały w leczeniu zębów.

- Glass-jonomerowe cementy – znajdują zastosowanie w leczeniu niewielkich ubytków w zębach mlecznych, a ponadto służą do odbudowy szyjek zębowych. Ponieważ są koloru białego, zwykle różnią się od płytki zęba.

- Wkłady koronowe - Inlay, Onlay – jest to wypełnienie wykonywane w laboratorium protetycznym na zamówienie dentysty. Gotowy wkład za pomocą cementu adhezyjnego zostaje nałożony w miejscu ubytku zęba. Aby zastosować ten specjalny rodzaj plomby, konieczne jest wykonanie wycisku szczęki po likwidacji ogniska próchnicy i indywidualnym opracowaniu zęba. Na tej podstawie przygotowywany jest indywidualny wkład z porcelany lub kompozytu. 

- Wypełnienia złote – jedne z najtrwalszych plomb (nawet do 20 lat), mocowane przy użyciu cementu. Niezastąpione jako wypełnienia dużych ubytków. Ze względu na koszt złota, rozwój technologii produkcji nanokompozytów i małą estetykę, wypełnienie wypierane z asortymentu usług dentystycznych.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria