Korony, mosty, protezy - czyli wszystko o odbudowach protetycznych

odbudowy protetyczneKażdy człowiek chciałby zachować swoje zęby w zdrowiu jak najdłużej - niestety, różne sytuacje w życiu, a przede wszystkim upływ czasu sprawiają, że i zęby łamią się, kruszą, wypadają, czy też muszą zostać usunięte. Człowiek nie jest jednak w stanie funkcjonować dobrze bez nich - zarówno z uwagi na względy estetyczne, jak i na problemy ze spożywaniem pokarmów, które pojawiają się zawsze, gdy z zębami jest coś nie tak. Odbudowy protetyczne umożliwiają naprawienie tego, co się zepsuło - a raczej zastąpienie tego czymś nowym. Czym są i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Co warto o nich wiedzieć?

Czym są odbudowy protetyczne?

zabieg protetycznyProtetyka jest działem stomatologii zajmującym się uzupełnieniem utraconych zębów, bądź ich odbudową, jeśli są bardzo zniszczone. Jest to niemal codzienność pracy dentysty, jako że zęby z wiekiem kruszą się, uszkadzają, łamią i wypadają. Pewnych uszkodzeń można uniknąć, ale nie możemy nie jeść orzechów lub migdałów z obawy przed ukruszeniem zęba, bo czasem może on się złamać nawet na skórce od chleba lub jabłku. Z wiekiem zresztą zęby i tak będą coraz słabsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Bywa również, że leczenie kanałowe tak bardzo je osłabia, że później co chwilę się kruszą lub że z uwagi na rozległą i głęboką próchnicę konieczne jest ich usunięcie.
Odbudowa protetyczna to wypełnienie ubytku we fragmencie zęba, bądź zastąpienie całego zęba poprzez uzupełnienia protetyczne wykonane z odpowiednich, trwałych i wytrzymałych materiałów. Odbudowy protetyczne pomagają osobom, które mają trudności ze spożywaniem pokarmów z powodu braków w uzębieniu, bądź po prostu z uwagi na własną atrakcyjność i czynniki estetyczne pragną cieszyć się pełnym, pięknym uśmiechem. Braki w uzębieniu mogą zresztą pociągnąć za sobą kolejne problemy - przesuwanie się zębów pozostałych w jamie ustnej, wady zgryzu i kolejne uszkodzenia zębów własnych pacjenta. W przypadku bardzo dużego ubytku, bądź też zupełnego braku zęba, możliwe jest zastosowanie implantów - one stanowią filar, na którym może zostać umieszczona odbudowa protetyczna.

Odbudowy na implantach

Implanty to elementy wszczepiane w ciało w celu zastąpienia jakichś brakujących jego części - odtworzenie ich funkcji i estetyki, by człowiekowi żyło się wygodniej. Zazwyczaj implanty zastępują tkanki twarde - na przykład zęby. Implanty zębowe mogą być wykonane z tytanu i oznaczają wszczepienie w dziąsła sztucznego korzenia, na którym następnie zostanie uformowany sztuczny ząb. Implant wszczepiany jest w miejscu, w którym wcześniej znajdował się prawdziwy korzeń - to idealny sposób na odtworzenie pojedynczych lub rozległych ubytków zębowych, choć wykonuje się także zabiegi wszczepiania implantów w całej jamie ustnej.
Możliwe jest odbudowywanie łuków zębowych bądź ich części na implantach za pomocą protez ruchomych lub stałych. Implanty współczesne posiadają kształt specjalnie zaprojektowanej śruby, o różnym wyglądzie w części dolnej, górnej i środkowej. Dzięki temu idealnie spełnia swoje zadanie. Implant powinien zrosnąć się z tkanką kostną pacjenta (proces osteointegracji), a dopiero potem możliwe jest budowanie na nim sztucznych zębów. W jaki sposób? Najczęściej wykorzystuje się korony, mosty i protezy.

Rodzaje odbudów protetycznych

Korony protetyczne to rodzaj uzupełnienia używany w sytuacji, gdy ząb jest w poważnym stopniu zniszczony, uszkodzony lub pacjent utracił jego koronę, czyli widoczną ponad dziąsłem część używaną do gryzienia. Szacuje się, że dobrze wykonane uzupełnienie przetrwa nawet 10 lat - czasem używane jest nawet dłużej. Korony mogą też być częścią mostu protetycznego, jeśli konieczne jest uzupełnienie ubytku więcej niż jednego zęba. Z czego są wykonywane? Ze stopu metalowego, stopu metalowego licowanego kompozytem lub ceramiką. Istnieją też korony protetyczne pełnoceramiczne i w najnowszej dziś technologii – na tlenku cyrkonu.
Wszystkie rodzaje koron można mocować na zęby własne pacjenta lub na implanty, stanowiące filar do ich utrzymania. 

Centrum protetyki Pro.Orto.DENT

 

Mosty protetyczne są zaś używane do uzupełnienia luk zębowych - wówczas na przykład na dwóch implantach możliwe jest zamontowanie 3 lub więcej zębów. Ilość implantów zależy od powstałej przestrzeni do wypełnienia oraz od decyzji stomatologa (jaką ilość uzna za właściwą uzupełnić w danym przypadku).

Skąd nazwa most? Dlatego że cała konstrukcja opiera się na zębach stanowiących jej filary oraz przęsłach umieszczonych pomiędzy nimi. Na przęśle odbudowywane są zęby sztuczne - choć można rzec, że same w sobie stanowią łącznik. Filarami są zaś oszlifowane zęby własne pacjenta lub - w przypadku gdy to możliwe/konieczne - implanty zębowe.

 

proteza stomatologiczna

Ruchome (wyjmowane) protezy stomatologiczne są rodzajem odbudowy protetycznej, która uzupełnia większą część lub całość łuku zębowego. Najczęściej noszą ją osoby starsze, ale z powodu licznych wypadków losowych, chorób, bądź zaniedbań zdarza się, że muszą się na nie zdecydować także osoby w sile wieku. W przypadku dużych braków zębowych zastosowanie mostów może być niemożliwe lub niepraktyczne  

Stała proteza zębowa może być również przykręcana do implantów. To wygodne i trwałe wyjście - proteza nie przesuwa się, nie odkleja, nie wypada. Dlatego odbudowy na implantach są coraz popularniejsze.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria