Co to jest skaling i piaskowanie zębów?

skaling i piaskowanie zębówZęby to nasza wizytówka. A skoro tak, wypada regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny i korzystać z dobrodziejstw techniki, jakimi są rozmaite urządzenia, metody, preparaty. Współczesna stomatologia to nie tylko leczenie ubytków to także skuteczne zapobieganie pogorszeniu stanu uzębienia. Pragniesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem? Poznaj bliżej zabiegi wykonywane przez stomatologa, czyli skaling i piaskowanie.

Co to jest skaling?

Najprościej rzecz ujmując, jest to usuwanie kamienia nazębnego nagromadzonego w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach. Może się wydawać, że osad przylegający do płytki nazębnej to nic wielkiego. Że nie warto zawracać sobie nim głowy. Że ubytki tworzą się z braku należytej higieny, ale... Na kamieniu nazębnym zbierają się bakterie, które wywołują próchnicę i choroby dziąseł. Porowaty osad jest również niezwykle podatny na przebarwienia, czego konsekwencją są problemy natury estetycznej. Warto wiedzieć, że długotrwałe gromadzenie się kamienia nazębnego może prowadzić do odsłaniania i obniżania się szyjek zębowych, czego następstwem jest paradontoza.

Skaling — przebieg zabiegu

Istnieją dwa rodzaje skalingu: nadziąsłowy i poddziąsłowy.
skalingSkaling naddziąsłowy wykonywany jest przy użyciu mechanicznych bądź ręcznych stomatologicznych skalerów ultradźwiękowych. Mechanizm działania urządzenia polega na generowaniu drgań o wielkiej częstotliwości. Poprzez przyłożenie końcówki do powierzchni zęba, fale uderzają w cząsteczki złogów, wywołując tym samym pękanie stwardniałego osadu. Zabieg należy wykonywać 1-2 razy w roku. Gdy zachodzi taka potrzeba, (np. pacjent ma tendencje do osadzania się kamienia nazębnego bądź rozwinął się stany zapalny dziąseł), nawet 3-6 razy w roku. Termin kolejnych wizyt zawsze ustala lekarz.
Skaling poddziąsłowy to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w celu zlikwidowania kamienia nazębnego umiejscowionego poniżej linii dziąsła lub w korzeniu zęba. Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się przy użyciu skalerów ultradźwiękowych i kiret. Po oczyszczeniu zębów z nagromadzonego osadu wykonywane jest polerowanie.

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych skaling robiony jest przy użyciu wysokiej klasy urządzeń ultradźwiękowych, dlatego jest to usługa całkowicie bezpieczna dla szkliwa zębów. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, wskazane jest czyszczenie zębów odpowiednią szczoteczką, dobrą pastą, a także nicią dentystyczną. W doborze optymalnych akcesoriów do higieny jamy ustnej najlepiej pomoże specjalista.

Skaling – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych:
- ciąża,
- pourazowe odklejenie siatkówki oka,
- rozrusznik serca.

Czym jest piaskowanie zębów?

piaskowanie zębów efektyPiaskowanie to usługa stomatologiczna umożliwiająca pozbycie się nieestetycznych przebarwień i osadów nazębnych. Oczyszczanie powierzchni zębów wykonywane jest przy użyciu tzw. piaskarki, czyli specjalistycznego urządzenia, które rozpyla w jamie ustnej sprężone powietrze, wodę i proszek. Mieszanka, uderzając w powierzchnię zębów, powoduje usuwanie osadu. Piaskowanie powinno być usługą uzupełniają skaling oraz poprzedzającą wybielanie. Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od stanu uzębienia i trybu życia pacjenta. Zaleca się przeprowadzanie piaskowania co kilka miesięcy. Usługa jest bezbolesna i trwa około 30 minut.
Jakie efekty daje piaskowanie? Zęby odzyskują swój naturalny kolor. Są gładsze, jaśniejsze, ponadto bardziej lśniące. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zabieg typowo wybielający i nie usuwa on trwałych przebarwień.

Piaskowanie – zalecenia po zabiegu

Przez 48 godzin od wykonania piaskowania należy stosować tzw. białą dietę. Ponadto wskazana jest wstrzemięźliwość od palenia papierosów, spożywania kawy, herbaty, wina, napojów barwiących i innych używek. Po tym czasie można wrócić do dawnego sposobu odżywiania. Aby długo cieszyć się efektami zabiegu, trzeba bać o higienę jamy ustnej. Ważny jest wybór szczoteczki (tradycyjnej lub sonicznej), używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust.

Piaskowanie zębów – dla kogo?

dla kogo piaskowanieJest to zabieg szczególnie polecany osobom, które:
- mają zęby nachodzące na siebie,
- noszą aparat ortodontycznych,
- palą papierosy,
- piją dużo herbaty, kawy, wina,
- mają wybielone zęby.

Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania zębów

Istnieje grupa czynników uniemożliwiających wykonanie piaskowania. Są to:
- stany zapalne jamy ustnej,
- stany zapalne dziąseł,
- uczulenie na sodę lub inne składniki używane przez stomatologa, podczas zabiegu,
- wrzody narządów układu pokarmowego,
- uszkodzenia, bolesność błon śluzowych jamy ustnej.

Czym różni się piaskowanie od skalingu

efekty piaskowania i skalinguNależy podkreślić, że piaskowanie zębów i skaling to zabiegi wzajemnie się uzupełniające i najczęściej wykonywane w trakcie jednej wizyty higienizacyjnej.

Podsumowując: pierwsza z wymienionych metod polega na usuwaniu osadu i drobnych przebarwień, druga służy likwidacji twardych złogów nazębnych. Przeprowadzenie piaskowania zębów bez wcześniejszego skalingu skończyłoby się wypolerowaniem kamienia nazębnego. Z kolei konsekwencją pominięcia piaskowania byłoby pozostawienie osadu w przestrzeniach międzyzębowych i bruzdach.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria