Co należy wiedzieć o zatruciu zęba?

Dewitalizacja, a więc proces określany mianem zatrucia zęba, jeszcze nie tak dawno był wyjątkowo ważnym elementem w trakcie leczenia kanałowego.

Dziś jednak stomatologia dysponuje takimi rodzajami znieczulenia, które sprawiają, że możliwe staje się całkowite usunięcie miazgi nie tylko z komory zębowej, ale i z kanałów korzeniowych bez konieczności poprzedzenia tej czynności przez jej wcześniejsze zatrucie. Nie oznacza to jednak, że wiedza na temat tego, na czym polega zatrucie zęba, jest mało przydatna lub tylko w niewielkim stopniu wartościowa.

Zatrucie zęba

Jeszcze kilka lat temu lekarz nie podejmował żadnych dalszych działań podczas leczenia kanałowego, jeśli wcześniej nie zdecydował się na otworzenie zęba, aby dostać się do komory. Tam umieszczana była przez niego specjalna wkładka działająca toksycznie już podczas pierwszego kontaktu z nerwem. W rezultacie miazga stopniowo obumierała, a sam proces był rozciągnięty w czasie i mógł trwać nawet kilka tygodni. Dopiero po jego zakończeniu mogło dojść do właściwego leczenia kanałowego.

Dziś odchodzimy od zatruwania zęba i nie jest to wcale decyzja przypadkowa. Badania naukowe potwierdzają, że substancje, które stosowano w procesie zatruwania zęba charakteryzowały się dość silnym działaniem toksycznym. Nie można było wykluczyć tego, że obejmie ono także sąsiednie tkanki, co przyczyni się do wywołania ich martwicy nawet, jeśli nie była ona wcale potrzebna. Potwierdzono również, że wspomniane substancje miały działanie mutagenne, a nawet – rakotwórcze. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że dziś dostępne są już znacznie bardziej nowoczesne sposoby na znieczulanie. Charakteryzuje je zresztą nie tylko innowacyjność, ale również znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

walka z martwym zębem

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe można więc przeprowadzić już w trakcie jednej wizyty, co jest rozwiązaniem odpowiadającym nie tylko samemu pacjentowi, ale również lekarzowi, który sprawuje nad nim opiekę. Co więcej, zatrucie zęba miało pewien nieoczekiwany skutek uboczny, gdy bowiem uporczywy ból mijał, wielu pacjentów nie zgłaszało się już do stomatologa. Choć dewitalizacja miazgi ma sporo wad, nie oznacza to wcale, że nie jest już nigdzie stosowana. Nadal mamy z nią do czynienia między innymi w stomatologii dziecięcej, gdzie wielu pacjentów nie potrafi pozbyć się lęku przed ukłuciem. Alternatywą jest ekstyrpacja, a więc usunięcie miazgi pomimo tego, że wcześniej nie została ona zatruta. Zabieg taki musi być wykonywany w znieczulenie, nie wiąże się przy tym z dyskomfortem dla pacjenta.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria