Nowoczesne przygotowanie i planowanie leczenia implantologicznego

leczenie implantologiczneLeczenie implantologiczne jest popularne już od wielu lat, jednakże z roku na rok zdobywa coraz więcej udoskonaleń, dzięki którym możliwe jest wykonywanie wielu zabiegów o wiele prościej i szybciej. Przekłada się to również na prostsze planowanie leczenia, zwłaszcza że nowoczesne technologie diagnostyczne dają większe pole do dokładnego przebadania pacjenta przed podjęciem leczenia, a równocześnie z mniejszym dyskomfortem i zagrożeniem dla jego zdrowia.

Jeszcze kilka lat temu, aby przystąpić do zasadniczego etapu leczenia pacjenta wymagającego implantów stomatologicznych, niezbędne było przejście całego cyklu diagnostyki. Zazwyczaj diagnostyka ta odbywała się poza gabinetem stomatologicznym, co wynikało z braku sprzętu, ale również jego kosztowności i konieczności nauki skomplikowanej dość obsługi. Dziś jest zupełnie inaczej, a wpływa to nie tylko na tempo wykonywania zabiegów, ale również ich udoskonalenie już na etapie planowania.

Nieelektroniczne etapy planowania

wywiad stomatologicznyMimo nowoczesnych metod diagnostycznych nadal istotne pozostają nieelektroniczne etapy planowania zabiegów implantologicznych. Krótko należy wśród nich wymienić przede wszystkim przebadanie pacjenta oraz przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu. Pozwala on stwierdzić, jakie zabiegi dotychczas pacjent miał już wykonywane, na jakie dolegliwości cierpi – co często wpływa na konieczność wykorzystania konkretnych technik czy materiałów – a także, jakie są dodatkowe wskazania do konsultacji. Konsultacje przed zabiegowe są szczególnie istotne u pacjentów przewlekle chorych czy cierpiących na dodatkowe dolegliwości, które wymagałyby interwencji lekarza o innej specjalizacji. Na tym etapie protetyk jest w stanie stwierdzić, czy przed wykonywaniem dokładnej diagnostyki niezbędna jest konsultacja z innym profesjonalistą albo np. przedyskutowanie z pacjentem oczekiwanych efektów estetycznych zabiegu. Po pozytywnym przejściu etapów nieelektronicznych przychodzi czas na wykorzystanie dostępnych metod diagnozowania w przygotowaniu pacjenta oraz planowaniu leczenia implantologicznego. 

Badanie RTG a tomografia komputerowa

Jeszcze kilka lat temu badanie RTG było podstawowym sposobem na diagnozowanie rozmaitych ubytków czy przygotowanie pacjenta do dalszego leczenia, również w zakresie implantologii stomatologicznej. Dziś wiadomo już, że badanie RTG w 2D daje efekty jedynie przy niektórych zabiegach, podczas gdy przy innych dobrze jest wykonywać badania nowoczesnymi tomografami, dającymi o wiele mniejsze promieniowanie z jednocześnie większą dokładnością obrazu. 

Badania RTG wykonuje się w celu ogólnej oceny wyglądu całego łuku zębowego – takie zdjęcie nosi nazwę zdjęcia pantomograficznego. Daje on szansę wykrycia ubytków spowodowanych próchnicą, dodatkowych zmian w części koronowej zęba, ale również pozwala na ocenę, czy dotychczasowe leczenie kanałowe zostało wykonane w sposób prawidłowy. Jest także podstawą do oceny ogólnej kośćca i jego kondycji, jak również wykluczenia obecności zębów dodatkowych. Pozwala wykluczyć schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. 

tomografia 3D zębówObrazowanie tomograficzne 3D jest niezbędne przed każdym zaplanowanym zabiegiem implantologicznym, a także przy wszystkich zabiegach, w których podejrzewane jest ryzyko nieprawidłowych zmian w obrębie szczęki. Badanie tomograficzne obecnie wykonuje się w oparciu o bardzo nowoczesne aparaty, które dają niewielką dawkę promieniowania, ale pozwalają uzyskać bardzo wyraźny obraz tkanek, dodatkowo przydatny przy planowaniu zabiegów implantologicznych. 

Dalsze etapy planowania leczenia implantologicznego

Dopiero po wykonaniu pełnej diagnostyki istnieje stuprocentowa jasność co do tego, jakie zabiegi można wykonać u danego pacjenta. Jeśli diagnostyka przeprowadzana jest w jednym miejscu, tj. gabinecie czy klinice stomatologicznej, jest to szansa na przyspieszenie działań i szybsze zaplanowanie oraz zrealizowanie zabiegów leczenia implantologicznego. Lekarz zazwyczaj przedstawia pacjentowi wszystkie możliwe opcje leczenia, a także podaje informacje na temat tego, w jaki sposób przedstawiają się koszty – tylko jednak przybliżone, jako że kosztów stałych nie sposób przewidzieć z uwagi na możliwość wystąpienia dodatkowych sytuacji je kumulujących.

tomografia stomatologiczna implantyPodczas wizyty lekarz wykonuje również specjalne odlewy, które potem są udoskonalane i służą do stworzenia szablonu chirurgicznego. Tutaj znów z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia, które pozwalają na maszynowe przygotowanie implantów np. w ramach drukarki 3D. Taki zabieg bywa dość kosztowny, daje jednak świetne efekty estetyczne, ale wymaga właściwego zaplanowania wyglądu implantu co do ostatniego milimetra.

Jeśli proteza ma być w przyszłości bardzo widoczna, często wykorzystuje się wykonanie tzw. protez pilotujących. Pozwalają one na wstępne osadzenie protezy, ocenę jej estetyki oraz wybranie nie tylko odpowiedniej technologii jej stworzenia i mocowania, ale również właściwych materiałów. W ten sposób pacjent ma pewność, że implant nie będzie się wyróżniał po ostatecznym jego zamocowaniu.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria