Piękny uśmiech na lata - co warto wiedzieć przed wykonaniem uzupełnień protetycznych

uśmiech na lataNie każdy może pochwalić się hollywoodzkim uśmiechem, ale z pomocą dobrego specjalisty każdy może mieć idealne zęby. Dynamiczny rozwój stomatologii i materiałów dentystycznych umożliwia wykonanie korekt zębów przy minimalnej interwencji. Co to jest wax-up i mock-up? Dlaczego odgrywa tak istotną rolę w planowaniu protetycznym?

Licówki porcelanowe – patent na hollywoodzki uśmiech

hollywoodzki uśmiechLicówki to najlepsze rozwiązanie pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Największą zaletą tej metody jest możliwość osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów przy niewielkim ubytku tkanki zęba. Licówki znajdują zastosowanie w odbudowie zębów zbyt krótkich z pourazowymi lub startymi brzegami siecznymi, w zamykaniu trem i diastem, w poprawie estetyki zębów z zaburzeniami genetycznymi, hipoplazji szkliwa. Ułatwiają korektę rotacji i przechylenia zębów oraz poprawę symetrii łuku zębowego. To jednak nie wszystko. Ceramiczne uzupełnienia stwarzają możliwość ukrycia przebarwień niepodatnych na wybielanie oraz pozwalają na wyeliminowanie brzydkich wypełnień na powierzchniach licowych. Charakteryzują się dużą szczelnością i odpornością na ścieranie, zachowują stabilność koloru, a ponieważ nie mają podbudowy metalowej, efekt odbicia światła jest podobny jak w zębach naturalnych.

W leczeniu z zastosowaniem licówek ceramicznych niezwykle ważna jest wnikliwa analiza wskazań do zabiegu, dokładne badanie stomatologiczne, przestrzeganie procedur w kolejnych etapach pracy oraz wizualizacja efektu. W celu zobrazowania finalnego rezultatu stosuje się modelowanie z wosku bądź materiału kompozytowego – mock-upu. Mock-up może być wykonany techniką bezpośrednią, czyli podczas wizyty w gabinecie bezpośrednio przez dentystę przy pomocy gotowych kształtek.. Takie postępowanie ułatwia wewnątrz-ustną zmianę koloru, długości, szerokości i kształtu zębów. Alternatywą jest metoda pośrednia z użyciem wax-up. Jest to technika, w której stomatolog pobiera w gabinecie wycisk szczęki lub żuchwy, następnie technik dentysta w laboratorium protetycznym tworzy woskową makietę zmiany estetyki uzębienia. Metoda o wiele lepsza, dająca nieporównywalne efekty estetyczne. Na podstawie woskowej wizualizacji laboratorium tworzy transfery (przenośniki) którymi później w gabinecie dentysta przeniesie wax-up do ust pacjenta.

 

1. Wax-up i mock-up – ważny etap planowania protetycznego
laboratorium dentystycznePodstawowym warunkiem estetyki dziąsłowo-zębowej jest zdrowie tkanek dziąsła i przyzębia. Kolor, brodawka między zębowa, przebieg dziąsła brzeżnego, struktura powierzchni dziąseł, wygląd zębów, a także typ uśmiechu i widoczność dziąseł podczas uśmiechu. To wszystko składa się na piękno harmonii wargowo zębowej. W celu przeprowadzenia analizy estetycznej w jamie ustnej pacjenta wykonuje się wax-up i mock-up oraz ocenia się ewentualne wskazania do zabiegu chirurgicznego. Woskowy model ułatwia precyzyjne wykonanie uzupełnień, które korespondują pozostałym uzębieniem i kształtem twarzy pacjenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku znacznych ubytków. Gdy zachodzi potrzeba rekonstrukcji wielu zębów, woskowa makieta ułatwia dokładne odtworzenie zębów i skorygowanie drobnych nieprawidłowości. Technika ta pozwala również uniknąć kosztów związanych z korektami uzupełnienia protetycznego wykonanego z pominięciem etapu wax-up/mock -up. Zanim uzupełnienia zostaną wykonane, pacjent musi w pełni zaakceptować proponowane zmiany pod kątem koloru, wielkości i kształtu.

 

2. Co to jest wax-up?
odcisk protetycznyWax-up jest to woskowy projekt przyszłego uzupełnienia protetycznego. Gipsowy model zębów pokrywany jest woskiem w takim kształcie, w jakim mają być wykonane przyszłe korony bądź licówki. Symulacja taka wykonywana jest w celu prezentacji efektów oraz planu pracy protetycznej. Jeśli projekt spełnia oczekiwania pacjenta, można przystąpić do kolejnych. Gdy propozycja nie zaspokaja estetycznych potrzeb klienta, w łatwy i szybki sposób możemy dokonać korekt woskowej wizualizacji. Zazwyczaj na tym etapie najwięcej pracy ma dentysta lub/i technik dentysta. Wo

skowa symulacja nie zawsze jest zrozumiała dla pacjenta tak dobrze jak symulacja ta przeniesiona do jamy ustnej w postaci mock-up.

 

3. Co to jest mock-up?
Mock-up jest tymczasową (plastikową) nakładką, czyli projektem dającym ogólny obraz przyszłej pracy protetycznej. Na zęby pacjenta nakładany jest specjalny kompozyt, który poprawia formę i kształt zębów, likwiduje przestrzenie pomiędzy zębami, a także symuluje równowagę między zębami a linią dziąseł.

laboratorium protetyczne

Pacjent wyposażony w mock-up testuje nowy uśmiech w domu. Po kilku dniach spotyka się z lekarzem, aby omówić wrażenia z noszenia prowizorycznego modelu w kwestii estetyki, kształtu oraz komfortu użytkowania. Specjalista analizuje naturalną linię uśmiechu pacjenta, a następnie przy współpracy z technikiem dentystycznym stara się dostosować wygląd zębów do indywidualnych cech pacjenta. Ewentualne poprawki w projekcie uzupełnienia protetycznego umożliwiają osiągnięcie później doskonałych rezultatów zarówno estetycznych jak i funkcjonalnych.

Aby odzyskać piękny uśmiech, nie wystarczy przyklejenie licówek (bez wcześniejszych przymiarek) ani wstawienie koron różniących się od pozostałych zębów. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne przestrzeganie każdej sekwencji planowania protetycznego i harmonijna współpraca pomiędzy dentystą, laboratorium protetycznym a pacjentem.

 

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria