Higiena i higienizacja, czyli jak dbać o codzienną higienę jamy ustnej

higiena jamy ustnejWbrew pozorom nie ubrania od znanych projektantów, nie fryzura w stylu celebrytek, lecz zadbane zęby stanowią wizytówkę człowieka. Dlatego codzienny rytuał warto traktować poważnie i odważnie sięgać po cuda techniki ułatwiające czyszczenie zębów. Regularna higiena jamy ustnej zmniejsza zapadalność na próchnicę nawet o 30-40% oraz pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu. Upraszczając: żeby piękne zęby mieć, trzeba tylko chcieć...a ponadto używać odpowiednich ku temu narzędzi.

Dentysta - pro-orto-dent Kraków


Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to nic innego jak dbałość o stan uzębienia. Jest to czynność powszechnie znana, ale nie zawsze wykonywana prawidłowo. Powód? Po pierwsze: nieprawidłowa metoda i za krótki czas poświęcony tej czynności. Po drugie: źle dobrane przybory. Odpowiednia szczotka, pasta i nici dentystyczne to instrumenty, które pozwalają utrzymać w dobrej kondycji i dziąsła i zęby.

prawidłowe szczotkowanie zębówPrawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Tymczasem większość dorosłych myje zęby o wiele krócej. Na skutki skróconej higieny jamy ustnej nie trzeba długo czekać. Pamiętajmy, że od dokładności szczotkowania zależy stan naszego uzębienia. Czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich pociągnięć wymiatających bądź obrotowych zaczynając od zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych. Kolejnym krokiem jest czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych i dolnych. Na koniec należy dokładnie wyszorować powierzchnie żujące. Warto także uwzględnić język, w ten sposób pozbywamy się bakterii i odświeżamy oddech.

Szczotkowanie usuwa miękkie złogi nazębne i jest pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w profilaktyce próchnicy. Trzeba jednak pamiętać, by czyszczenie wykonać kwadrans po spożytym posiłku. W tym czasie obniża się pH jamy ustnej, przez co zęby stają się niezwykle podatne na mikro urazy.

Narzędzia do higieny jamy ustnej

narzędzia do higieny jamy ustnejNajważniejszym narzędziem do codziennej higieny jamy ustnej jest oczywiście szczoteczka, która powinna być wymieniana co 3 miesiące oraz po każdej przebytej infekcji lub chorobie zakaźnej. Alternatywą modeli ręcznych są elektryczne i soniczne. Najpopularniejsze na polskim rynku są szczoteczki soniczne, które różnią się od elektrycznych sposobem poruszania się włosia. Fale dźwiękowe wprawiają włosie w energiczne drgania, co generuje powstawanie bąbelków (np. pasty, wody, śliny), wnikających w szczeliny pomiędzy zębami i usuwających nagromadzone tam bakterie. Szczoteczka soniczna usuwa więcej płytki nazębnej niż jej tradycyjna kuzynka i zapewnia kompleksową pielęgnację uzębienia.

Dla osób posiadających mosty, implanty oraz noszących stałe aparaty ortodontyczne w codziennej higienie sprawdzi się szczoteczka międzyzębowa. Jest to urządzenie, które dociera do zakamarków niedostępnych dla zwykłych szczoteczek. W utrzymaniu optymalnej czystości jamy ustnej pomocny będzie także irygator, czyli poręczny sprzęt ułatwiający pozbycie się resztek jedzenia i osadów. Sprzęt ten nie usuwa bakterii znajdujących się w kamieniu nazębnym, dlatego w żadnym wypadku nie może zastępować szczoteczki.

Innymi akcesoriami niezbędnymi w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest pasta do zębów i nici dentystyczne. Systematyczne nitkowanie pozwala usunąć płytkę nazębną zgromadzoną w przestrzeniach trudno dostępnych dla szczoteczki, a ponadto zapobiega rozwojowi stanów zapalnych dziąseł.

Jak wygląda higienizacja jamy ustnej?

Szczotkowanie i nitkowanie to nie wszystko. Każdy, kto pragnie jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem, powinien systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepiej wykonać profesjonalną higienizację, niż borować lub wstawiać implanty. Prawidłowe czyszczenie zębów, najlepiej soniczną szczoteczką marki Philips bądź Waterpik wraz z zabiegiem wykonanym w gabinecie dentystycznym skutecznie chroni przed próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł.

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej składa się z kilku etapów. Pierwszy to usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego, czyli scalling. Wysoka częstotliwość drgań końcówki urządzenia sprawia, że kamień odpada, nie uszkadzając przy tym powierzchni zęba. Drugim etapem zabiegu jest piaskowanie, polegające na usunięciu z powierzchni zębów płytki nazębnej, rozmaitych osadów i przebarwień powstałych po herbacie, kawie, papierosach itp. Trzeci etap to polerowanie powierzchni zębów specjalną pastą polerującą. Ostatnim etapem i zarazem zakończeniem higienizacji jest fluoryzacja zębów

scalling usuwanie kamienia nazębnegoHigienizacja ma sens tylko wtedy, gdy przeprowadzana jest cyklicznie, zawsze w wyznaczonym przez stomatologa terminie. Wówczas można mieć pełną kontrolę nad odkładającym się kamieniem nazębnym oraz powstającymi osadami. Zwiększają się również szanse uniknięcia zapalenia dziąseł.
Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta do osadzania się kamienia nazębnego. Zazwyczaj profesjonalne czyszczenie zębów wykonywane jest raz na pół roku. Oczywiście jeżeli zauważymy niepokojące nas symptomy powinniśmy zgłosić się do stomatologa wcześniej niż zaplanowana wizyta.
 

Higienizacja jamy ustnej to nie tylko działania podjęte w celu usuwania złogów nazębnych. To także profesjonalne omówienie wszelkich zagadnień związanych z dbaniem o dziąsła i zęby. Na tym jednak nie koniec. Po zabiegu czyszczenia zębów dobierany jest asortyment instrumentów niezbędnych podczas domowej higieny jamy ustnej.

O nas

akademiazebow.pl to portal stworzony przez pasjonatów stomatologii dla wszystkich, którym głęboko na sercu leży zdrowie zębów i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zapoznaj się z poradami. Odkryj nowości w świecie stomatologii.

Dbaj o zęby razem z nami!

Kontakt

656-545-434

kontakt@akademiazebow.pl

Galeria